Chudnutie a stravovanie. Ako schudnúť.

 

STRAVOVANIE a NADVÁHA úzko súvisia

Image

Prístup k chudnutiu je alfou a omegou Vášho boja s nadváhou. Áno, zrejme tušíte na čo narážam, obezita nie je len vizuálny problém, ale je úzko spojená aj s celkovým nezdravým životným štýlom a tiež s chorobami, ktoré sa zvyknú označovať ako civilizačné.
Je to nádoba s prepojeným dnom. Priamo úmerne vašej nadváhe vzrastá aj riziko, že ochoriete na nejaké kardiovaskulárne ochorenie a čím viac otravujete svoj organizmus jedmi zo stravy, tým viac sa k vám približuje aj Damoklov meč s názvom rakovina. Diéty z časopisov tento problém neriešia. Rieši sa len nadváha, ale príčiny, zlé stravovacie zvyky a zlé zloženie stravy sa spomínajú len okrajovo. Akoby na kvalite našej stravy, ktorú počas života jeme, nezáviselo aj naše zdravie. Nič viac a ani menej ako náš pocit fyzickej a psychickej pohody počas celého života. Ľudia nemajú radi smutné príbehy a takých príbehov je všade okolo nás plno.


Zlé stravovanie je ako časovaná bomba
Účet za prejedanie sa a zlú životosprávu nám nevystaví naše telo okamžite. Niekedy si treba počkať aj desiatky rokov a väčšina sa začne nad sebou zamýšľať, až keď prídu bolesti spôsobené nejakou chorobou, kde obezita figuruje ako rizikový faktor. Nie vždy je neskoro a je známych veľa prípadov, kedy sa človek zmenou stravovania dokázal vyliečiť aj z vážnych chorôb, no sú známe aj prípady, kedy sa to nepodarilo. Pri chorobách platí, že je vždy jednoduchšie (a lacnejšie) im predchádzať, ako ich liečiť. Preto by mala byť nadváha prvým príznakom toho, že niečo nie je s telom v poriadku a každý chudnúci by si mal aj uvedomiť, že chudnutím nerieši len vizuálny problém ale aj možnú príčinu neskorších zdravotných ťažkosti. Preto nie je jedno či chudneme nejakou jednostrannou diétou alebo celkovo a natrvalo zmeníme náš spôsob stravovania, za taký, ktorý obezitu nespôsobuje a zabezpečí nám pevné zdravie počas celého života.


Sú rôzne názory na zdravú životosprávu
Pre každého chudnúceho je niečo oveľa dôležitejšie ako pátrať po „pravde" a stať sa účastníkom názorových rozporov a to je to, čo majú všetky tieto názory na zdravú životosprávu spoločné. Striedmosť a minimálnu konzumáciu tukov živočíšneho pôvodu. Štatistika nám však hovorí, že zmeniť len stravovanie nestačí.Ak by sme si zobrali krajiny s najvyšším priemerným vekom života a s najnižším výskytom civilizačných ochorení, zistíme že všetky majú niečo spoločné a to nie je len kvalitná kuchyňa s veľkou konzumáciou zeleniny a morských rýb a naopak veľmi nízkou konzumáciou červeného mäsa, ale aj určitá ceremoniálnosť v stravovaní. Jedlu a jedeniu sa pripisuje veľký význam a spájajú sa s ním najpríjemnejšie okamihy dňa. Jedáva sa v kruhu rodiny alebo priateľov, v príjemnej komunikácii a dlho. U Japoncov by sa dal dokonca tento rituál spolu s čajovým označiť za istú formu psychohygieny, cieľom ktorej je pozbaviť človeka stresov nazbieraných počas pracovného dňa. Bohužiaľ to už dnes nie je úplná pravda a americká expanzia fast foodov čoraz viac poznačuje aj tieto tradičné kuchyne.


Aká je slovenská kuchyňa?
Aj v našej kuchyni sa dajú nájsť jedlá, ktoré zodpovedajú požiadavkám zdravej výživy. Treba si však uvedomiť, že stravovanie na Slovensku sa za posledných 100 rokov veľmi zmenilo, a to k horšiemu. Z minulosti nám ostali recepty, ale zabudlo sa už na to, ako sa tieto jedlá jedávali. Zabudlo sa, že sýte polievky boli jediným chodom na obed, lebo Slovensko patrilo k najchudobnejších kútom Európy. Zabudlo sa, že mäso sa jedávalo v bohatších rodinách raz do týždňa a v tých chudobnejších len pár krát za rok. Boli to jedlá, ktoré museli pokryť vysokú energetickú spotrebu ťažko pracujúceho človeka. S narastajúcou životnou úrovňou postupne upadlo do zabudnutia aj to dobré a zdravé, čo v našej kuchyni bolo a na jedlá ako napr. polievka z kvaky si pamätajú (ak vôbec) už len tí najstarší z nás. Čierny chlieb sa na desaťročia vytratil z nášho jedálneho lístka a až v poslednej dobe sa tento chlieb chudobných nesmelými krokmi pomaly vracia na náš stôl.
V súčasnosti sa slovenská kuchyňa pokladá za jednu z najmenej zdravých kuchýň sveta. Je to kuchyňa s vysokou spotrebou cukru, živočíšnych tukov, bravčového mäsa a bielej múky. Podľa toho vyzerá aj zdravotný stav nášho obyvateľstva. V úmrtnosti na kardiovaskulárne choroby sa derieme na popredné miesta vo svete a priemerný Japonec žije takmer o 20 rokov dlhšie ako priemerný Slovák.


Vráťme jedlu jeho dôležitosť
Zaslúži si to. Jedlo je to, čo nás udržiava pri živote. Jedlo je to čo nás robí vitálnych a spokojných. Zdravé jedlo nás udržiava zdravých.

 

V prípade, že vás tieto informácie oslovili, môžete urobiť nasledovné kroky:

prečítajte si aj iné zaujímavé sekcie
vyplňte tento FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite) a my vás budeme diskrétne a nezáväzne kontaktovať.

Po zaregistrovaní sa Vám vyhotovíme a zašleme analýzu vašej postavy a budeme Vám v prípade Vášho záujmu pravidelne a bezplatne zasielať e-mailové informácie o zdravej výžive, stravovaní a správnom životnom štýle.

 

Taktiež sa môžete pravidelne na našej stránke RADY A DOPORUČENIA NA CHUDNUTIE (kliknite) informovať o problematike zdravej životosprávy a chudnutia.

 

REKLAMNÁ PLOCHA