Chudnutie rady Chyby a nedostatky stravovania pri diéte.

23.04.2016 11:15

Solenie, prisoľovanie a hlavne presoľovanie je väčšinou zbytočný návyk, ktorý si každý vypestuje sám, alebo ho získava počas detstva v rodine. Pri miernom obmedzení príjmu soli, sa u osôb s hraničnou hodnotou krvného tlaku, znížil krvný tlak o 10 a viac mmHg. Najvhodnejšie je potravu variť v slanej vode, rovnako ako doteraz, ale pri konzumácii ju už nedosoľovať. Vhodné je obmedziť alebo aj úplne vylúčiť z jedálnička solené konzervy, solené zemiakové lupienky, solené arašidy, údeniny a podobne. Počas diéty je vhodné obmedziť v jedálničku mäso a mliečne výrobky.

Mnohých z vás určite trápi aj závislosť, či túžba po určitom jedle a zakaždým Vám prekazí vaše chudnutie. Takmer každá žena a väčšina mužov niekedy v živote túto skúsenosť zažila. Najčastejšie nás trápi chuť po čokoláde alebo, všeobecnejšie, po potravinách obsahujúcich veľa tuku a cukru alebo iných sacharidov. Túžba po jedle je významná, pretože môže hrať určitú úlohu pri nadmernom príjme potravy, k akému dochádza pri vlčom hlade, bulímii a obezite.

Spôsob, ako sa stravujeme, do veľkej miery ovplyvňuje to, ako sa cítime, akú máme postavu. Problémy spôsobuje už obyčajné prejedenie sa, po ktorom sa cítime zle, trápia nás tráviace ťažkosti.

Medzi hlavné nedostatky nášho stravovania patrí vysoký príjem tukov, najmä živočíšnych. Naučili sme sa síce používať rastlinné tuky na varenie a nahrádzať maslo rastlinnými nátierkovými tukmi, zabúdame však na tuky, ktoré sa označujú ako skryté. Napríklad v smotane či šľahačke nevidíme tuk, ktorý tam však je a nie malom množstve. Podobne v koláčoch a tukovom pečive, vyprážaných jedlách, syroch, údeninách či suchých salámach, ktoré sú nesmierne bohatým zdrojom tukov. Vysoký obsah cholesterolu v krvi závisí od množstva a kvality skonzumovaných tukov a nie len od množstva skonzumovaného cholesterolu v potravinách.

Zvýšiť by sme  mali nízku konzumáciu ovocia a zeleniny. Už dávno neplatí, že človek by mal zjesť jeden kus ovocia či zeleniny denne. Dnes zásady správnej výživy odporúčajú konzumovať ovocie alebo zeleninu v rámci takmer každého denného pokrmu. Neosvojili sme si zatiaľ ani správny návyk uprednostňovať celozrnné obilniny, ktoré sú bohatšie na hodnotné živiny než biele druhy výrobkov z obilnín. V našej strave pretrváva aj nedostatočný príjem vápnika, naďalej sa konzumuje málo mlieka a mliečnych výrobkov i iných potravín bohatých na vápnik ako zelenina alebo strukoviny. Mnohí ľudia nedodržiavajú pravidelnosť v stravovaní, častým nedostatkom je najmä vynechávanie raňajok. Pre ľudské telo je pritom najvýhodnejšie, ak dostáva energiu a živiny v pravidelných intervaloch. Vynechanie raňajok zvádza k nadmernej večernej konzumácii jedál a rôznych kalorických drobností, čo môže podporiť vznik obezity. Zlozvykom je maškrtenie pri sledovaní televízie, keď si pochutnávame najmä na kalorických pochutinách ako solené arašidy, zemiakové lupienky či rôzne chipsy. V takejto forme sa dostáva do organizmu priveľa zbytočných kalórií.

Aké sú najčastejšie príčiny nesprávneho stravovania a v konečnej miere aj chudnutia. 

Nemám čas na zmenu a zlepšenie stravovania. 
Dnešná doba je veľmi uponáhľaná. Ráno do práce, v práci sme zavalení povinnosťami, potom rýchlo domov a podobne. Jednoducho sme v jednom kole. A mnohí z nás si ani nestihnú nájsť chvíľku na obed. Nečudo, že keď prídeme domov, spraceme všetko, čo nám príde pod ruku.

Takýmto spôsobom si ale ničíme zdravie, nehovoriac o vašej postave. Nájdite si čas na obed, máte na to právo a je to dôležitý krok k zdravšiemu a lepšiemu životu.

So zmenou stravovania začnem až od zajtra. 
Túto frázu ste už asi použili všetci. Sľuby, že od zajtra začneme so zdravým stravovaním sú jedným z dôvodov, prečo sa stravujeme nesprávne. Stále totiž odkladáme túto dôležitú zmenu a odsúvame ju na neskôr. Ak chcete niečo zmeniť, musíte to urobiť hneď.

Zmením všetko a  naraz. 
Ďalšou príčinou, prečo sa nesprávne stravujeme, je aj to, že chceme urobiť vo svojom živote
veľmi radikálne zmeny. Ak chcete zrazu prejsť na prísnu vegánsku stravu, pričom ste doteraz boli milovníkom mäsa a iných živočíšnych produktov, vaše úsilie zrejme zakrátko stroskotá.

Choďte na to radšej postupne.

Zdravá strava nie je chutná.

Mnohí ľudia si myslia, že zdravá strava znamená jedlá bez chuti. No zdravá kuchyňa môže byť veľmi chutná a zaujímavá, stačí sa len naučiť pripravovať zdravšie varianty bežných jedál a vaše telo bude v lepšom stave.

Čo je vlastne zdravé, ako postupovať pri zmene stravovacieho režimu. 
V dnešnej dobe nás doslova zaplavujú informácie o tom, čo je zdravé a čo nie. Pritom každý tvrdí niečo iné a je ťažké zorientovať sa v tom. Delená strava, vegetariánstvo, vegánstvo či vitariánstvo? Na čo sa dať? Ako postupovať? Odpoveď nie je jednoduchá.

Určite však môžeme povedať, že zdravá strava by mala byť pestrá, nie jednostranná, nemala by obsahovať priveľa tukov a rafinovaný cukor. Je preto iste dobré vyhýbať sa sladkostiam, „umelým“ potravinám, polotovarom, vyprážaným jedlám a biele pečivo nahradiť celozrnným.

Ak vám vyhovuje nejesť mäso, nejedzte ho. Ak naopak, bez mäsa žiť nedokážete, vyberajte si aspoň biele mäso a dávajte prednosť iným spôsobom prípravy, než je vyprážanie. Nezabudnite na pravidelný prísun ovocia a zeleniny a tiež dostatočný pitný režim.

Ako začať, ako zmeniť svoju postavu, ako schudnúť.

Jedzte pestrú a zdravú stravu.

Vaše telo potrebuje zhruba 50 rôznych výživových látok a žiadna potravina ich všetky neobsahuje. Dnešná potravinová ponuka poskytuje širokú paletu potravín v čerstvom stave, záleží len na ich úprave. Svoj výber vždy zvažujte. Ak máte bohatý obed, zvoľte striedmu večeru. Ak jeden deň zjete viac mäsa, druhý deň uprednostníte rybu.

Založte svoju stravu na potravinách bohatých na vhodné sacharidy.

Veľa ľudí je málo chleba, cestovín, ryže, ďalších obilovín a zemiakov. Viac ako polovica energie z vašej stravy by mala pochádzať z uvedených potravín. Celozrnný chlieb, cestoviny a ďalšie obilniny vám zvýšia aj príjem vlákniny.

Jedzte veľa ovocia a zeleniny.

Mnohí z nás nejedia tieto potraviny, aj keď sú zdrojom dôležitých ochranných látok. Denne vyskúšajte zjesť päť porcií ovocia a zeleniny.

Kontrolujte a udržiavajte si primeranú telesnú hmotnosť.

Nadváha zvyšuje riziko ochorenia, vrátane ochorení srdca a ciev. Väčšia spotreba kalórií ako skutočne potrebujete z akýchkoľvek zdrojov (tuky, sacharidy, bielkoviny, alkohol) vedie k tvorbe nadbytočného tuku. Tuk je najkoncentrovanejším zdrojom energie. Dobrým spôsobom jeho výdaja je fyzická aktivita. Rada je jednoduchá : pokiaľ priberáte na váhe, musíte menej jesť a viac sa pohybovať !

Jedzte menšie porcie, obmedzte množstvo, ale nie sortiment potravín.

Ak si udržíte rozumné veľkosti porcií, tak môžete jesť všetky potraviny, ktoré máte radi. Rozumná veľkosť porcie je napr. 100 mg masla, 1 stredne veľký kus ovocia, polovica šálky cestovín pred varením, 50 ml zmrzliny. Hotové pokrmy majú často svoju energetickú hodnotu uvedenú na obale, čo vám výrazne pomôže pri rozhodovaní sa.

Jedzte pravidelne a častejšie.

Vynechané jedlá, obzvlášť raňajky, môžu viesť k nekontrolovanému hladu s následným prejedaním sa. Ochutnávanie a uštipovanie medzi jedlami môže zabrániť hladu, ale nezabudnite si to uvedomiť a započítať tieto ochutnávania do vášho celkového energetického príjmu.

Pite veľa tekutín, ale vhodných.

Dospelí majú denne vypiť minimálne 1,5 litra tekutín. Pri fyzickej aktivite, počas horúčav je potrebné množstvo tekutín vyššie. Obyčajná voda je dobrým zdrojom tekutiny. Na výber sú rôzne nápoje, džúsy, mlieko, čaj, káva, ovocné šťavy a podobne.

Pohybujte sa.

Fyzická aktivita pomáha spáliť nadmerné kalórie. Tiež je vhodná pre srdce a obehový systém, pre celkové zdravie a pre dobrý pocit. Nech sa fyzická aktivita stane súčasťou vášho denného režimu. Používajte schody namiesto výťahov (smerom hore a aj dole), počas obedňajšej prestávky sa choďte prejsť.

So zmenami začnite ihneď, ale vykonávajte ich postupne.

Postupné zmeny sú mnohom ľahšie ako rázne okamžité opatrenia. Zapisujte si počas 7 dní všetky potraviny a nápoje, ktoré zjete (vrátane maškŕt) a vypijete. Máte dostatok ovocia a zeleniny ? Na začiatku skúste zjesť denne jeden kus ovocia alebo zeleniny, následné dni dávku zvyšujte. Sú vaše obľúbené pokrmy bohaté na tuky ? Skúste ich zmeniť za menej tučné alebo jedzte menšie porcie.

Samozrejme, dôležité je správne sa stravovať! Po zapojení sa do nášho programu na chudnutie môžete získať jedálne lístky a recepty na chudnutie

Schudnete bez tabletiek a prípravkov na chudnutie. 

SCHUDNITE ZMENOU STRAVOVANIA

Tu sa PRIHLÁSTE na CHUDNUTIE, (kliknite)

UŽ PO TÝŽDNI BUDETE MAŤ MENEJ KÍL a UŽŠÍ PÁS.

NÁVRAT NA NAJNOVŠIE ČLÁNKY O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 

Späť

REKLAMNÁ PLOCHA